1. سامین پردازش
  2. Veeam
  3. Veeam (پشتیبان گیری)

Veeam (پشتیبان گیری)

نگاه کلی به VEEAM (نرم افزار بکاپ) -بکاپ ماشین مجازی -بکاپ ماشین مجازی

دنیای مجازی سازی روز به روز فراگیرتر شده و دیتا سنترها نیز راهی جز حرکت در مسیر تکنولوژی و مجازی نمودن سرورها ندارند. برای Backup گرفتن از سرورهای مجازی باید از نرم افزارهای مختص این کار بهره برد. نرم افزارهایی که توسط متخصصان بر اساس تکنولوژی مورد استفاده در مجازی سازی طراحی و توسعه یافته باشند. شرکت Veeam (نرم افزار بکاپ) توسط جمعی از نخبگان IT، در سال ۲۰۰۶ در کشور سوئیس تاسیس گردید.

هدف این شرکت از بدو تاسیس، ارائه نرم افزارهای Backup جهت محیط های مجازی بوده، لذا محصولات این شرکت با توجه دو محصول مهم این عرصه، یعنی VMwarevSphere و Microsoft Hyper-V توسعه یافته است.

محصولات Veeam دارای اینترفیسی کاربرپسند می باشند که استفاده از آنها را ساده و لذت بخش نموده است. این شرکت با توجه به زیرساخت مورد استفاده جهت مجازی سازی و نیازهای مدیران شبکه، اقدام به ارائه نسخه های مختلفی از محصولات Backup نموده است.

با توجه به اینکه محصولات Veeam Backup دقیقا برای سیستم های مجازی و پشتیبان گیری و بازیابی ماشین های مجازی طراحی شده اند ، یعنی Agentless بوده و بهترین پشتیبانی را برای VMware و Hyper-V فراهم می آورند، این مشکلات را برطرف می کنند:

  • قدرتمند: دارای قابلیت بازبابی VM از کار افتاده در مدت زمان کمتر از ۲ دقیقه ، همچنین تهیه Backup ها از Storage Snapshot ها و بازیابی مستقیم VM ها و آیتم های جداگانه از Storage Snapshot ها و مهمتر از همه U-AIR (Universal Application-Item Recovery)  یعنی بازیابی Object های جداگانه از هر برنامه مجازی یا هر سیستم عاملی.
  • کاربری ساده: دارای قابلیت Backup copy job که پشتیبان گیری از VMها را بصورت خودکار در محل ذخیره سازی که شما مشخص نموده اید انجام می دهد و سپس بر روی آنها اعتبار سنجی می نماید.  همچنین قابلیت معماری توزیع شده و انجام تعادل بار (Load Balancing) به منظور راحتی مقیاس پذیری. و در آخر بازیابی VM ها به وسیله تنها یک کلیک.

مزایای کلیدی Veeam Backup _نرم افزار بکاپ_بکاپ ماشین مجازی -لایسنس Veeam -خرید محصولات Veeam

  • Backup copy jobs

همانطور که می دانید طبق Best Practice های ارائه شده، بهترین روش Backupگیری، نگهداری حداقل دو نسخه از فایل های Backup گرفته شده، می باشد. اما Veeam با ارائه ویژگی Backup copy job جدید خود، باعث گردیده تا پشتیبان گیری مناسب و بر اساس سیاست های شما صورت پذیرد بی آنکه نیاز به نگهداری فایل های پشتیبان بصورت تکراری داشته باشید.

توسط Backup copy job، پشتیبان گیری از VMها بصورت خودکار در محل ذخیره سازی که شما مشخص نموده اید انجام پذیرفته و بر روی آنها عملیات اعتبار سنجی انجام می پذیرد تا قابلیت اطمینان و در دسترس بودن آنها مسجل گردد.

  • Built-in WAN acceleration

نگهداری یک نسخه از فایل پشتیبان بصورت Offsite می تواند کار مشکلی باشد. مدیریت تجهیزات Tape دشوار است، پهنای باند گران است و همچنین هدف اصلی شتاب دهنده های WAN نیز بهینه سازی حجم کار نیست.

نسخه ۷ با استفاده از خصوصیت Built-in WAN acceleration توانسته بر این مشکل غلبه کند. این خصیصه با استفاده از Caching، deduplication با طول متغیر و بهینه سازی انتقال فایل های پشتیبان بر روی WAN، سرعت کپی را تا ۵۰ برابر سریعتر از حالت استاندارد افزایش داده است.

  • Native tape support

این ویژگی باعث ارائه گزینه های بیشتری در رابطه با آرشیو فایل های پشتیبان بر روی دیسک،Cloud و استفاده از Tapeبه شما گردیده است. پشتیبانی از کتابخانه نوار مجازی (VTLs)، کتابخانه های نوار و دیسک های مستقل، امکان انعطاف پذیری شما در سرمایه گذاری و تعیین سیاست ها برای استفاده از Tape را فراهم آورده است.

  • Backup from storage snapshots

با نوآوری های منحصربفرد Veeam، از جمله پیگیری تغییر بلوک های VMware، شما می توانید عملیات پشتیبان گیری و کپی از Snapshotها را در هر زمان که دوست دارید، از چندین بار در یک روز و یا حتی هر ۵ دقیقه یکبار، حتی در ساعات کاری انجام دهید.

  • Self-service Recovery of VMs and guest files

شما اکنون می توانید با ویژگی ۱_Click Restore و گزینه های قدرتمند دیگر، به راحتی VMهای خود را بازگردانید.  شما می توانید با خیال راحت، بدون ایجاد بار کاری برای قسمت IT و در زمانی کمتر عملیات بازگردانی را انجام دهید.

  • Advanced Monitoring

این نرم افزار امکان نظارت و گزارش دهی قدرتمند را برای حفاظت و پشتیبان گیری از داده ها فراهم می آورد.

پیاده سازی Veeam :

پیاده سازی ساده برای محیط های مجازی کوچک :

محیط Hyper-V : در یک سناریو ساده یک instance از Veeam Backup & Replication روی ویندوز سرور فیزیکی یا مجازی نصب شده که همان  Veeam Backup Server می باشد و دو نقش اساسی را ایفا می کند :

به عنوان کنسول اصلی ،کنترل و مدیریت کلیه ی  Backup ها ، زمانبندی ها و عملیات مدیریتی دیگر را انجام می دهد.

به عنوان Backup Repository پیش فرض استفاده می شود که به طور پیش فرض فایل ها ی پشتیبان را در فولدر C:backup روی Veeam Backup Server ذخیره می نماید.

در این سناریو سرورهای Hyper-V در مبدا به عنوان Backup Proxy عمل کرده و پردازش Job ها و انتقال ترافیک Backup را به مقصد به طور مستقیم انجام می دهند.

محیط VMware : در یک سناریو ساده یک instance از Veeam Backup & Replication روی ویندوز سرور فیزیکی یا مجازی نصب شده که همان  Veeam Backup Server می باشد و سه نقش اساسی را ایفا می کند :

به عنوان کنسول اصلی ،کنترل و مدیریت کلیه ی  Backup ها ، زمانبندی ها و عملیات مدیریتی دیگر را انجام می دهد.

به عنوان Backup Proxy عمل کرده و پردازش Job ها و انتقال ترافیک Backup را به مقصد به طور مستقیم انجام می دهد.

به عنوان Backup Repository پیش فرض استفاده می شود که به طور پیش فرض فایل ها ی پشتیبان را در فولدر C:backup روی Veeam Backup Server ذخیره می نماید.

پیاده سازی پیشرفته برای محیط های مجازی بزرگ :

محیط Hyper-V : یک سناریو پیشرفته از  اجزای زیر و هر کدام به صورت جداگانه استفاده می نماید:

سرورهای ساختار مجازی – هاست های Hyper-V به عنوان مبدا و مقصد به منظور Backup و Replication استفاده می شوند.

Veeam Backup Server – به عنوان کنسول اصلی ،کنترل و مدیریت ساختار Backup استفاده می شود.

محیط VMware : در سناریو پیشرفته Veeam Backup Server دیگر به عنوان محل ذخیره سازی Backup ها عمل نمی کند و همچنین Backup Proxy  هم بخشی از فعالیت های Veeam Backup Server را به صورت جزئی مستقل انجام داده و به این صورت، بار ترافیکی به درستی بین اجزای متفاوت پخش شده است.

 

 

veeam Backup-نرم افزار بکاپ-بکاپ ماشین مجازی -لایسنس Veeam -خرید Veeam
نرم افزار بکاپ -بکاپ ماشین مجازی-لایسنس Veeam-خرید Veeam
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

مطالب پیشنهادی را مطالعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

به اشتراک بگذارید

فهرست