1. سامین پردازش
  2. Veeam
  3. Veeam (پشتیبان گیری)

Veeam (پشتیبان گیری)

دنیای مجازی سازی روز به روز فراگیرتر شده و دیتا سنترها نیز راهی جز حرکت در مسیر تکنولوژی و مجازی نمودن سرورها ندارند. برای Backup گرفتن از سرورهای مجازی باید از نرم افزارهای مختص این کار بهره برد. نرم افزارهایی که توسط متخصصان بر اساس تکنولوژی مورد استفاده در مجازی سازی طراحی و توسعه یافته باشند. شرکت Veeam (نرم افزار بکاپ) توسط جمعی از نخبگان IT، در سال ۲۰۰۶ در کشور سوئیس تاسیس گردید.

هدف این شرکت از بدو تاسیس، ارائه نرم افزارهای Backup جهت محیط‌های مجازی بوده، لذا محصولات این شرکت با توجه دو محصول مهم این عرصه، یعنی VMwarevSphere و Microsoft Hyper-V توسعه یافته است.

محصولات Veeam دارای اینترفیسی کاربرپسند می باشند که استفاده از آن‌ها را ساده و لذت بخش نموده است. این شرکت با توجه به زیرساخت مورد استفاده جهت مجازی سازی و نیازهای مدیران شبکه، اقدام به ارائه نسخه‌های مختلفی از محصولات Backup نموده است.

با توجه به اینکه محصولات Veeam Backup دقیقا برای سیستم‌های مجازی و پشتیبان گیری و بازیابی ماشین‌های مجازی طراحی شده‌اند، یعنی Agentless بوده و بهترین پشتیبانی را برای VMware و Hyper-V فراهم می‌آورند، این مشکلات را برطرف می‌کنند:

  • قدرتمند: دارای قابلیت بازبابی VM از کار افتاده در مدت زمان کمتر از ۲ دقیقه، همچنین تهیه Backupها از Storage Snapshotها و بازیابی مستقیم VM ها و آیتم‌های جداگانه از Storage Snapshot ها و مهم‌تر از همه U-AIR (Universal Application-Item Recovery)  یعنی بازیابی Object های جداگانه از هر برنامه مجازی یا هر سیستم عاملی.
  • کاربری ساده: دارای قابلیت Backup copy job که پشتیبان گیری از VMها را بصورت خودکار در محل ذخیره سازی که شما مشخص نموده‌اید انجام می‌دهد و سپس بر روی آن‌ها اعتبار‌سنجی می‌نماید.  همچنین قابلیت معماری توزیع شده و انجام تعادل بار (Load Balancing) به‌منظور راحتی مقیاس پذیری. و در آخر بازیابی VM‌ها به وسیله تنها یک کلیک انجام می‌شود.

با سایت سامین پردازش در این بخش همراه باشید.

مزایای کلیدی Veeam Backup

  • Backup copy jobs

همانطور که می‌دانید طبق Best Practice های ارائه شده، بهترین روش Backupگیری، نگهداری حداقل دو نسخه از فایل‌های Backup گرفته شده می‌باشد. اما Veeam با ارائه ویژگی Backup copy job جدید خود، باعث گردیده تا پشتیبان‌گیری مناسب و بر اساس سیاست‌های شما صورت پذیرد بی آنکه نیاز به نگهداری فایل‌های پشتیبان بصورت تکراری داشته باشید.

توسط Backup copy job، پشتیبان‌گیری از VMها بصورت خودکار در محل ذخیره‌سازی که شما مشخص نموده‌اید انجام پذیرفته و بر روی آن‌ها عملیات اعتبار‌سنجی انجام می‌پذیرد تا قابلیت اطمینان و در دسترس بودن آن‌ها مسجل گردد.

  • Built-in WAN acceleration

نگهداری یک نسخه از فایل پشتیبان بصورت Offsite می‌تواند کار مشکلی باشد. مدیریت تجهیزات Tape دشوار است، پهنای باند گران است و همچنین هدف اصلی شتاب دهنده‌های WAN نیز بهینه‌سازی حجم کار نیست.

نسخه ۷ با استفاده از خصوصیت Built-in WAN acceleration توانسته بر این مشکل غلبه کند. این خصیصه با استفاده از Caching، deduplication با طول متغیر و بهینه سازی انتقال فایل‌های پشتیبان بر روی WAN، سرعت کپی را تا ۵۰ برابر سریعتر از حالت استاندارد افزایش داده است.

  • Native tape support

این ویژگی باعث ارائه گزینه‌های بیشتری در رابطه با آرشیو فایل‌های پشتیبان بر روی دیسک،Cloud و استفاده از Tapeبه شما گردیده است. پشتیبانی از کتابخانه نوار مجازی (VTLs)، کتابخانه‌های نوار و دیسک‌های مستقل، امکان انعطاف‌پذیری شما در سرمایه گذاری و تعیین سیاست‌ها برای استفاده از Tape را فراهم آورده است.

  • Backup from storage snapshots

با نوآوری‌های منحصربفرد Veeam، از جمله پیگیری تغییر بلوک‌های VMware، شما می‌توانید عملیات پشتیبان‌گیری و کپی از Snapshotها را در هر زمان که دوست دارید، از چندین بار در یک روز و یا حتی هر ۵ دقیقه یکبار، حتی در ساعات کاری انجام دهید.

  • Self-service Recovery of VMs and guest files

شما اکنون می‌توانید با ویژگی ۱_Click Restore و گزینه‌های قدرتمند دیگر، به راحتی VMهای خود را بازگردانید.  شما می‌توانید با خیال راحت، بدون ایجاد بار کاری برای قسمت IT و در زمانی کمتر عملیات بازگردانی را انجام دهید.

  • Advanced Monitoring

این نرم افزار امکان نظارت و گزارش‌دهی قدرتمند را برای حفاظت و پشتیبان‌گیری از داده‌ها فراهم می‌آورد.

پیاده سازی Veeam

پیاده‌سازی ساده برای محیط های مجازی کوچک :

محیط Hyper-V: در یک سناریو ساده یک instance از Veeam Backup & Replication روی ویندوز سرور فیزیکی یا مجازی نصب شده که همان Veeam Backup Server می‌باشد و دو نقش اساسی را ایفا می‌کند:

به عنوان کنسول اصلی، کنترل و مدیریت کلیه‌ی Backup‌ها، زمانبندی‌ها و عملیات مدیریتی دیگر را انجام می‌دهد.

به عنوان Backup Repository پیش فرض استفاده می‌شود که به طور پیش فرض فایل‌های پشتیبان را در فولدر C:backup روی Veeam Backup Server ذخیره می‌نماید.

در این سناریو سرورهای Hyper-V در مبدا به عنوان Backup Proxy عمل کرده و پردازش Job ها و انتقال ترافیک Backup را به مقصد به طور مستقیم انجام می‌دهند.

محیط VMware: در یک سناریو ساده یک instance از Veeam Backup & Replication روی ویندوز سرور فیزیکی یا مجازی نصب شده که همان  Veeam Backup Server می باشد و سه نقش اساسی را ایفا می‌کند:

به عنوان کنسول اصلی، کنترل و مدیریت کلیه‌ی Backup ها، زمانبندی‌ها و عملیات مدیریتی دیگر را انجام می‌دهد.

به عنوان Backup Proxy عمل کرده و پردازش Job ها و انتقال ترافیک Backup را به مقصد به طور مستقیم انجام می‌دهد.

به عنوان Backup Repository پیش فرض استفاده می‌شود که به طور پیش فرض فایل‌های پشتیبان را در فولدر C:backup روی Veeam Backup Server ذخیره می‌نماید.

پیاده‌سازی پیشرفته برای محیط های مجازی بزرگ :

محیط Hyper-V : یک سناریو پیشرفته از  اجزای زیر و هر کدام به صورت جداگانه استفاده می‌نماید:

سرورهای ساختار مجازی – هاست‌های Hyper-V به عنوان مبدا و مقصد به منظور Backup و Replication استفاده می‌شوند.

Veeam Backup Server – به عنوان کنسول اصلی ،کنترل و مدیریت ساختار Backup استفاده می‌شود.

محیط VMware : در سناریو پیشرفته Veeam Backup Server دیگر به عنوان محل ذخیره‌سازی Backup‌ها عمل نمی‌کند و همچنین Backup Proxy  هم بخشی از فعالیت‌های Veeam Backup Server را به صورت جزئی مستقل انجام داده و به این صورت، بار ترافیکی به درستی بین اجزای متفاوت پخش شده است.

 

 

veeam Backup-نرم افزار بکاپ-بکاپ ماشین مجازی -لایسنس Veeam -خرید Veeam

مطالب پیشنهادی را مطالعه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

به اشتراک بگذارید

فهرست